Albion - "Synthpathy"

Albion - Synthpathy [Samuel/Pohoda Records]
Leider finde ich zu dieser Band nur Infos in tschechischer Sprache im Netz. Es scheint aber als ob dies ihr erstes Full Length wäre, die Tschechen haben aber vorher bereits die ein oder andere Single und Split rausgebracht. ALBION spielen ziemlich gewöhnlichen Indierock, der aber durch den trockenen Gesang eine eigene Prägung gewinnt.

Einige Spielereien mit Synthie und Samples lockern die sonst sehr konventionellen Songstrukturen etwas auf und verleihen dem ein oder anderen Lied auch einen sphärischen Gesamtklang. Ehrlicher, schöner Indie/Collegerock ohne besondere, herausragende Eigenschaften.

© by OX-FANZINE [47] und Simon Brüggemann
http://www.triggerfish.de/ox/home.cfm?p=3336&rid=28968&ls=0&sr=albion&CFID=24943779&CFTOKEN=97095753

Albion - Synthpathy [Samuel/Pohoda Records]
Chebský Albion na sebe upozornily už v roce 1998 společnou LP deskou s dodnes mnohem známějšími Kevorkian z Prahy. Ale kdo ví, třeba se ti, kteří "chtějí vědět" s Albion konečně seznámí díky jeho dlouhohrajícímu debutu. Jedním dechem je ovšem třeba dodat, že debutem stojícím za pozornost.

Synthpathy je o pocitech a náladách respektive o jejich velice zdařilém - protože barevnými nitkami emotivnosti a naléhavosti skrznaskrz protkaném - vyjádření. Ano emocore je stále asi to nejsprávnější označení tvůrčího počínání téhle kapely. Čili žádný bezhlávý rachot a už vůbec né bezuzdná syrovost a brutalita, ale v podstatě pravý opak: tvrdčí kytarové riffy uložené do hedvábné peřinky působivých - a nezřídka vskutku nádherných! - melodií, mimořádně procítěný vokál a poměrně časté dokreslování soundu "vesmírnými" klávesami. A samozřejmě "pocitové" texty nutící k zamyšlení.

Nu, mám neodbytný pocit, že prostřednictvím této uvolněné a přitom maximálně "zanícené"desky konečně někdo zaútočil na pozici nejlepší domácí emo-HC nahrávky, za niž jsme dodnes považoval Seven Samurai rovněž Západočechů Ember ( na vysvětlenou: ne, na znamenité snímky Sunshine a Lvmen jsem nezapoměl, ovšem ta jsou přece jen z trochu jiného těsta).

http://czechcore.cz/index.php?w=10&kod_rew=1900


Albion - Synthpathy [Samuel/Pohoda Records]
This is a sharp album from a Czech post-emo band modelled after the late, great Elliott, with more emphasis on synthesizer effects as he album's title indicates. Albion's vocalist Jarda uses all sorts of gadgets on this record to create their post-modern indie rock niche, from the familiar moog and digital synth to the more alien tr 808 and kawai k1. A spacey atmosphere results from all these tools that would probably sound gimmicky if it were not for the rich, silky melodies that fill these eight (well, seven proper) songs.

But it's not only the synthesizers that give Albion its spice. They maintain a great consistency throughout the album, keeping the number of tracks short to give each one all the room it needs to grow and breathe. A full-bodied bass section serves as the floatation device and uptempo rhythms are the rapids that ensure this album remains in constant motion. Extra credit has to go to the very creative percussion section in the hands of drummer Petka, who contributes much to the disc's dynamic flare and unpredictability.

Also of note is subtly innovative album packaging provided by Samuel Records. The sea-green CD tray is very sharp, as is the layout of the insert. This is quality stuff from a country that bound to start turning more heads worldwide with artists like this.

http://www.punkinternational.com by Tim Krisko


Albion - Synthpathy [Samuel Records]
They impressed me when I saw them rockin' the TüWi stage 2 years ago together with Kevorkian and Fall Time. I heard a lot of Mineral influences then and I do now. They used tons of electronic effects which remind me of Antarctica or Appleseed Cast (track 4 could be on Low Level Owl). The title says it all, "Synthpathy" is a really synthie dominated album. Every single song of these 8 jewels is heavily driven by a thick guitar sound and drums that remind me of Engine Down at times. An amazing record that could be described as a modern version of Mineral and Christie Front Drive. Excellent!!! (th)

http://www.danceofdays.org
thomas reitmayer
hopeless romantic - unpunk@danceofdays.org