Delusion - "Congratulations"Delusion - Congratulations
Two Czech labels, Pohoda and Samuel, join forces once again to put out this album from Delusion, a hardcore band that has been active in the Czech hardcore scene since the mid-nineties. This album gets off to a great start, delivers plenty of energy and aggression with the first few songs, but my interest begans to wane at around the halfway point. The better songs seem to have wound up at the start of the disc, and after that, repetition syndrome sets in and everything starts to blur together.

The first three songs specifically demonstrate the better aspects of this album. The speed and determination necessary to get me to take notice is present. The fourth song is a commendable attempt to diversify; "I Want to Die First" is a slower, chugging, mosh-based song that teases at the 'tough guy' sound. "One of the Few", the fifth song represents the pinnicle of the disc. It's the only song in which one of the guitarists took the initiative to break the pattern of power chords and play around with some different lines. At this point, the problem of a lack of musical depth rises to the surface, as an unwillingness to engage in much creativity dulls the remainder of the record.

There are some redeeming qualities to "Congratulations", but overall it falls short of my expectations.

http://www.punkinternational.com by Tim Krisko

Delusion - Congratulations
10 tracků / 34:05, Samuel records 2002
Kdybych měl porovnat starší nahrávky strakonických newschool-hardcorářů Delusion, například jejich sedmipalec Liar, a novinkovou desku Congratulations, určitě by zvítězila novější tvorba. Předtím, než jsem si album poslechl, jsem popravdě nevěděl, co od něj mám očekávat, sice jsem už Delusion trochu znal ze zmíněného sedmipalce, ale na kompilaci My time is over (Samuel records, 2001) se od Delusion objevila skladba Ignition, která se zdála být předzvěstí očekávané desky. A opravdu tomu tak bylo. Na albu Congratulations totiž najdeme deset pořádně "našlapaných" tracků, které jsou výrazně energičtější a stravitelnější, než jejich předchůdci. V jednotlivých písních můžeme také najít vlivy různých žánrů, jako je metal, streetpunk, emocore atd..., ale určitě také vlivy konkrétních kapel (mě osobně některé části dost připomínají Dog eat dog, Agnostic front, ale třeba taky Sepulturu). Zda je to na škodu, nebo ne, musí už posoudit posluchač sám. Když mluvím o podobnosti s Dog eat dog, myslím tím úvodní skladbu alba, rychlejší Stand by me, která je až na zpěv svému vzoru (ikdyž asi ne zamýšlenému) dost podobná. Nicméně, píseň je to velmi nápaditá a energická a byl velmi dobrý krok, nasadit ji hned na úvod alba. Následující dva vály, I believe in Rnr a Fight for something, už jsou dokonale originální, ale neméně úderné a chytlavé, než první skladba. Následující I want to die first se nese v temnějším, pomalejším duchu a byla by určitě lahůdkou pro milovníky metalického hardcoru. Zato pátá skladba alba, One of the few, je naopak velmi melodická a má o dost pozitivnější atmosféru, než ta předešlá. Podle mě je to nejsilnější píseň celé desky. Další dvě písně jsou oproti prvním pěti trochu slabší, a to možná proto, že zní trochu tuctově. Určitě se ale nedá mluvit o špatných, či podprůměrných skladbách. Jako osmý track přichází na řadu pomalá Rather to shut up, která je velmi zajímavá svými kytarovými sóly a posluchače přímo nutí pokyvovat si hlavou do rytmu. Předposlední píseň, na obalu vyznačená pouze kresbou lebky, je beze slov, a tím, že je o poznání měkčí, než ostatní, se dost liší od zbytku alba. Pravým opakem této emocorové vložky je kousek s názvem In the name of god, který zdařile uzavírá celé album. Podle názvů jednotlivých by se mohlo zdát, že texty budou většinou klišovité, ale platí to opravdu pouze jen u názvů. Texty jsou naopak velmi neotřelé a navíc není poznat, že je psal český autor, jak tomu bohužel dost často bývá. Myslim, že se Delusion albem Congratulations zařadili do hrstky kapel, která kvalitou svojí hudby přesahuje hranice naší země a jejich nový počin určitě stojí alespoň za poslech (a kresby na obalu CD za shlédnutí). Podívejte se na web Delusion, kde najdete několik skladeb ke stažení.
¨
http://www.freemusic.cz/clanek.php?id=1811 by Šaman - 29.01.2003