AUSTIN LUCAS – „The Common Cold“ LP (Samuel + Hometown Caravan, W.I.F.A.G.E.N.A., Pohoda, Korek records, BOO!)


Austin Lucas looks like your typical crusty punk type but if you spin his record you would never guess he does. This record is full of original country music with a touch of American singer/songwriter folk tradition. With touching songs about life the simple way it is and the big feelings it comes along with this record really found its way into my heart. But the funniest thing is the way I got this piece of vinyl. I bought it from Renke’s Zeitstrafe distro, to whom I had lend the tape of the very album that I had been given by the merch guy of Against Me! at their show in Bremen when I asked him what it was and he replied, he didn’t know but I should just take it. At home I found out that I missed his Hamburg appearance that had been just a few days before I had been give the tape and that some people I know were even friends of his from the times he used to tour with punk bands instead of simply his acoustic guitar. I was stunned.

Even more stunning is the quality of this record. There is so many punk rockers who try to play country music nowadays and most of them are average or worse but this got quality. Every single note makes clear that Mr. Lucas really knows and loves what he is doing. It is not enough to write pop songs and play them on country instruments. It takes more and this ‘more’ is what makes the difference between this jewel and the heaps of lukewarm attempts out there. And the glued in photo in the cover is so great! One of the best records this year.
Jan, Yellow Is The New Pink / (ENG)Mixing old time traditional american music along with contemporary indie influences, austin lucas' new album "the common cold" combines the best from multipal generations of american roots music. Following in what is quite possibly the most important of traditions in all forms of roots music, austin's family is heard throughout this recording. His father Bob Lucas lends the banjo and fiddle throughout the album and his sister Chloe manor' voice is heard on the haunting irish murder ballad "Cruel Brothers". With driven picking and beautiful vocal harmonies, this album should be a breath of fresh air for fans of depression era country as well as those of lo-fi acoustic indie music.
Miamante Records / (ENG)


Austin Lucas má za sebou účinkování v kapele K 10 Prospect, kytaru obrábí v crustových GUIDED CRADLE a jeho zpěvný um mohli všichni ocenit třeba na poslední desce LANDMINE SPRING, kde se chopil úlohy pěvce backing vokálů. AUSTIN vás na svém albu, které má devět skladeb provede svým světem coby opravdu hodně obstojný pěvec po boku akustické kytary. Hudebně jde o mix lo-fi folku, tradiční americké muziky a protože skoro na všech skladbách se úlohy bendžisty chopil Austinův táta, má deska silný country nádech. Právě kloubení hráčské dovednosti se kterou Lucas sr. ovládá bendžo za doprovodu vokálního mistrovství o které se pro změnu stará Lucas jr. dává vyniknout nejsilnějším momentům celé desky. Když už jsem u té rodiny ke slovu se dostane i na sestru Austina, která si společně s bráchou střihne i čistě vokálový duet v irské lidové baladě. Na desce narazíte i na opravdové zabijáky nebo chcete-li hitovky, já sám jsem propadl skladbě Common Cold, která je zaručený majstrštyk.
Bohdan / Impregnate mail order / 06-2006


Tak si říkám jak jsem se vlastně k té lásce k folku a country dostal. Při krátké analýze jsem dospěl k tomu, že asi hlavní podíl na tom bude mít fakt, že jednou z prvních kazet které jsem v životě dostal byl Ivan Mládek a jeho band. Jo to byla éra kdy jsem se sotva udržel na nohách a když jsem ze sebe vypravil aspoň slovo tak to byl úspěch. A pak v tom zlomovým období láska k akustickým věcem od Political Asylum nebo Justina Sullivana se prostě nedala zastavit. Teď na starý kolena beru jako samozřejmost nebo dokonce nutnost vlastnit akustický nebo dokonce coutry věci z vydavatelství No Idea nebo Plan It X, kde stále zůstává zachována ta punková idea nebo chceš-li revolta, jen forma elektrických nástrojů byla nahrazena těmi druhými neelektrickými. Debutovou desku „The Common Cold“ Američana Austina Lucase žijícího v Praze můžeme v našich končinách brát jako zlomovou. Podobných desek vyšlo poskromnu a ve vinylovém formátu ať vzpomínám jak vzpomínám, jde dokonce o první vlaštovku. Austin Lucas má za sebou účinkování v kapele K 10 Prospect, kytaru obrábí v crustových GUIDED CRADLE a jeho zpěvný um mohli všichni ocenit třeba na poslední desce LANDMINE SPRING, kde se chopil úlohy pěvce backing vokálů. AUSTIN vás na svém albu, které má devět skladeb provede svým světem coby opravdu hodně obstojný pěvec po boku akustické kytary. Hudebně jde o mix lo-fi folku, tradiční americké muziky a protože skoro na všech skladbách se úlohy bendžisty chopil Austinův táta, má deska silný country nádech. Právě kloubení hráčské dovednosti se kterou Lucas sr. ovládá bendžo za doprovodu vokálního mistrovství o které se pro změnu stará Lucas jr. dává vyniknout nejsilnějším momentům celé desky. Když už jsem u té rodiny ke slovu se dostane i na sestru Austina, která si společně s bráchou střihne i čistě vokálový duet v irské lidové baladě. Na desce narazíte i na opravdové zabijáky nebo chcete-li hitovky, já sám jsem propadl skladbě Common Cold, která je zaručený majstrštyk. No nic musím běžet k táboráku a nechat olíznout nenasytným plamenem další polínko, ale tohle si ještě neodpustím: Tahle deska stojí vážně za to!
Czechcore.cz / by Jirza (CZ)Desky jako je "The Common Cold" Austina Lucase, chlapíka původně z Bloomingtonu v Indianě, teď už pár let z pražského Žižkova, indie/HC scéna všeobecně potřebuje a konkrétně naše scéna už ji potřebovala jako sůl. Potřebná je proto, že s každou svojí minutou názorně vysvětluje těm, co se zajímají o nezávislou muziku a přitom pořád nejsou schopni nebo ochotni vnímat fakt, že existuje i autentická folk & country music, a že tahle hudba má možná kromě pár vrstev vnější slupky pramálo společného s balastem, který nám pod touhle visačkou podsouvají mainstreamová média.

Country hudba, o které je tady řeč, má živé kořeny ve folklóru a nadčasovém umění vyprávět příběh - v případě Lucasova debutu provázání s tradicí báječně ilustruje a cappella odzpívaný a za přispění Lucasovy sestry sugestivně interpretovaný tradicionál "Cruel Brothers", vložený mezi autorské skladby a v kontextu alba působící naprosto přirozeně. V textech ani v hudbě Austin Lucas nemá artistní sklony k egocentrismu či podivínství nejvlivnějších undergroundových songwriterských celebrit dneška (jasně, zase a znova mluvím o Smog a Bonnie Prince Billym), ani neparafrázuje archaický jazyk dřevního country jako William E.Whitmore a David E. Edwards. Blíž je mu civilnější urban folk Damiena Jurada (famózní otvírák "Dead Factories" je podobně spolehlivou a nic nenalhávající návnadou na zbytek alba jako "Ohio" na Juradově albu "Rehearsals for Departure"), melodické lo-fi Elliotta Smithe nebo emo-folk Davida Dondera.

Při poslechu "The Common Cold" si často vzpomenu na Springsteenovu "Nebrasku"; namísto chladné, tvrďácké pózy, kterou jen sem tam problesknou city, ale u Lucase najdete emocionální přímost, se kterou rozebírá milostné vztahy, přátelství a třeba i vztahy ve svojí rodině. Je to právě jeho podáním a hlavně výrazným vokálem, že nemáte důvod na vteřinu pochybovat o upřímnosti celého podniku. Tahle deska je potřebná taky proto, že v našich krajích v singer/songwriterském ranku zatím nic s tak jasným názorem, srovnatelné kvality a přesvědčivosti nevyšlo. Atlantic Cable, Selfbrush, Martin Tuli Patras - a s trochou dobré vůle sem přiřaďme i Folk3mail - určitě prominou, písničkářští dorostenci Lilac nebo Bugmen sólovku dosud nemají; Květoslav Dolejší svými pamětihodnými demo-artefakty vytvořil kategorii vlastní, které bezkonkurenčně kraluje.

Písničkářský talent, o kterém u Austina Lucase nikdo nepochyboval z koncertů, byl tedy konečně důstojně zvěčněn na vinylu a kazetě. Teď ještě doufat, že až se (i během následujících evropských a snad i amerických turné) náklad těchhle nosičů rozebere, získají se časem prostředky na CD verzi, která dá Lucasovým písničkám možnost dostat se přeci jen k o něco víc lidem. Kromě Austina samotného bych to jako zadostiučinění za odvahu a jako potvrzení jejich prozíravosti přál taky labelům, které spojily síly k vydání vinylu "The Common Cold".

95% (5% mínus proto, že je ta deska tak krátká)
Freemusic.cz / by Štěpán Bolf (CZ)