Lakmé "s/t" 12"LPEmo z metropole na Samuel Rec.. Velmi sympatický počin na velmi sympatickém labelu. Obsáhlý booklet s příspěvky od lidí z kapely, od vydavatelů, na černobíle tónovaném obalu otištěné texty s komentáři, odkazy na internetové stránky, jež podle kapely stojí za to navštívit (např.realita.tv, britské listy …, žel vinou tisku jdou velmi obtížně rozluštit). Přiznám se ale, že přes veškeré sympatie (plus dravost a živelnost kapely na desce) mně samotná nahrávka nechává chladným. Nechci tímto hanět kapelu, v jejím projevu necítím žádnou vypočítavost, což je pro mě zásadní plus - prostě mám rád jiný styl hraní i textování, jinou práci s textem, vokálem … . V tom, že se naše cesty míjejí, nevidím problém - a přeju úspěchy u vstřícněji naladěného publika.
(Ctib, Hluboká Orba - 27/2008)Praha je domovem tisíce kapel a jedna z nich se jmenuje Lakmé. Jejím médiem je vinyl a už to samo o sobě kapelu současné doby zařazuje. Když zrealizuje relativně neznámá skupina vinyl, navíc formou kooperace několika veskrze mezinárodních labelů, pak určitě musí oslovovat toto své okolí vlastními myšlenkami, hudbou, přístupem.

Idea d.i.y. charakterizuje toto vydání více než cokoliv jiného. Jednoduchý, ale velice vkusný obal s originálním linorytem, černá deska se sedmi songy (včetně několika mluvených inter a coveru Saidiwas) na 45 otáček a vpravdě miniaturní a minimalistický booklet s původně českými texty (a jejich překlady), komentáři a dalšími myšlenkami navrch.

Ty vyznívají pokorně stejně intenzivně jako rezistentně. Zajímavé úvaze nazvané "Přidej se k odporu: zamiluj se!", která netradičně, ale jednoduše logicky vyzývá k boji se stereotypem (všedního dne, respektive života ve společnosti) s láskou v srdci, předcházejí komentáře vydavatelů a členů kapely, a následují texty, jejichž přítomnost je nezbytná vzhledem k tomu, že v hudbě lze srozumitelně zachytit jen jejich fragmenty.

Jsou jednoduše o životě, člověku, jeho chybách, nechuti a přílišné pohodlnosti něco měnit. Laskavě (sebe)kritické, neodsuzující hned v zárodku, bolestivě bezvýchodné.

A emotivní - stejně jako hrubá hudební složka oscilující někde okolo planet hard core a punku. Zvuk z Hostivaře za asistence nejpovolanějších zaručuje kvalitu technickou, naprosto lidský přístup Lakmé pak autenticitu projevu, kterému lze věřit vše od A do Z.

Navíc kapele nechybí onen sebekritický pohled. Otevřeně připouští, že se nejedná o nejlepší nahrávku, jakou v životě můžete slyšet, ale když vám změní jen vteřinu života, nebo náladu, bude šťastná. U mne se jí to podařilo. Uvědomění si, že v dnešní uspěchané době přetékající zbytečným konzumem ještě někdo přemýšlí o životě a nebojí se to natvrdo, dostatečně sdílně a atraktivně vybalit. To je fakt, kterého si cením! Vinyl tady funguje ve všech rovinách, do kterých jen může proniknout.
BERRY, Vinyl Disk Music / (CZ)


Úvodní slovo pana Kopfrkingla nám směle otevře druhý vinylový počin pražské party Lakmé. Tentokrát se nám asfaltová placka rozrostla na kolečko dosahující rozměru 12ti palců, které v sobě ukrývá 7 vykroužených zářezů. Jak už jsme zvyklí od této čtverky i tentokrát dostaneme zaslouženou porci vydatného ukřičeného emocore, který zase aspoň trochu vrací tento nejen hudební styl zpět tam kam patří. S vystrčeným prostředníčkem posílá do nevoňavých krajů všechny televizní hrdiny s bubáckou imidží, kteří si právě užívají ten svůj pozlátkový striktně vymezený čas pomíjivě bublinkové populárnosti. Nová nahrávka představuje Lakmé zase v mírně odlišném světě než posledně. Celkový sound získal na čistším zvuku. Kapela si začala více pohrávat s jednotlivými motivy a tak na nás čeká pestřejší průběh skladeb, který jak už byl nastíněn má rád obě stany mince, tu dobrou i tu druhou. I tentokrát dojde na meluzínovou proháňku kytarových strun, ukřičený vokál, který v odpočinkových vybrnkávačkách sklouzne do vyprávěčské formy. Tmelící složku na sebe bere silně vytažená basa, která umocňuje melodické linky skladby a stará se o celkovou kompaktnost ansáblu s rytmikou, které by občas neuškodila techničtější práce. Závěrečná skladba dává poklonu dnes již legendární švédské kapele Saidiwas a jejich skladbě Solidarity. Zachován je překvapivě věrohodně celkový sound songu, logicky s výrazně odlišným zpěvem. Při poslechu této skladby se mně odkryly vzpomínky na časy kdy Saidiwas měli hrát společně s Make Up na sedmičce. Ti utrmácení pozdě večer přicupitali na pódium a stačili říct, že se omlouvají, ale zahrají (k mé nelibosti) až zítra s Frodus.

Další věc, která dělá z této desky zase něco víc než, jen chladný výrobek zapadající do šedi bez tváře, je několikastránkový booklet, ve kterém se o své myšlenky podělí nejen jednotlivý členové, ale také vydavatelé z různých koutů Evropy, kteří se spolupodíleli na této sympatické desce. Slovo závěrem by se slušelo předat zpět panu Kopfrkinglovi, ale výstižněji vše podstatné napsal zpěvák Marek uvnitř přiložené knížečky: „Není to nejlepší nahrávka, jakou v životě uslyšíš, ale je to kousek nás. Možná změní třeba jen jedinou vteřinu Tvého života. Tvoji náladu, názor. Možná se stane součástí Tvé současnosti a tím i budoucích vzpomínek. Možná taky ne.“
Jirza, Czechcore.cz / (CZ)