ptal se: Jan Šamánek
Honza.Samanek@seznam.cz

1. SR je label, který je hodně zajímavý tím, že se nezaměřuje na určitý druh hudby, takže těch 13 (mimochodem, pěkné číslo ?) desek tvoří takový průřez hardcorovou subkulturou od ema ke grindu. Může se stát, že přijde ještě větší stylový výkyv? Třeba sólová deska Austina Lucase na SR by pro mě nebyla tak nepředstavitelná, ale stylově by mi připadala už někde úplně jinde, než všechno, co u tebe zatím vyšlo.

Samuel Records funguje od roku 1999 jako label (vydavatelství) a malá distribuce. Label vznikl v době, kdy Suffer chtěli vydat svůj první titul. Sám jsem chtěl být nějak aktivní a když to spojím s tím co nás pojilo, tak to bylo velkou hybnou silou zažít něco dělat. Neměl jsem tušení, že se to dostane třeba až až k 15 titulu, který mám teď (takže Tě musím špetku opravit). Vážím si, že jsem za tu dobu, díky tomu co dělám poznal spoustu lidí, kteří mně positivně ale někdy i negativně ovlivnili. Kamarádstvím to začalo a pokud bych měl říct nějakou ideologii labelu, tak vše zakládám na přátelských vztazích a osobní komunikaci mezi mnou a skupinami. Nesnažím se jen vydávat desky, neživím se tím, mám rád tento styl a je to jedna z mích možností jak něco dělat. Když jsem mluvil o ideologii, tak jsem to nejspíš špatně vyjádřil, lepší spíš bude motto … snažím se aby "HEY, I THINK THIS IS THE BEGINNING OF A BEAUTIFUL FRIENDSHIP" nebylo jen heslo, které jsem si dal na stránku … mám velký respekt ke všem myšlenkách kolem hardcore a velice můj život ovlivnili. Samozřejmě jako velice podstatné považuji i veganství / vegetariánství, člověk podle mne nemá právo ostatní zvířata zabíjet a měl by je respektovat. Pokud nezačne s respektem k nim, těžko může mít respekt k lidem. Ale tohle všechno je na delší povídání, je fajn že existují lidé, kteří se snaží něco dělat a přemýšlí o svém životě.
Jak píšeš o hudebním výkyvu, tak si nemyslím, že třeba sólová deska velice sympatického chlapíka Austina Lucase, byla nějakým někde jinde. Možná špetku hudebně, ale Austin je člověk který v hardcore / punku žije, jeho sólový projekt je o emocích které v sobě má a vyjadřuje je naprosto úžasným způsobem. Těžko říct že to do hardcore/punku nepatří nebo že to je a není punk, to bych si osobně nedovolil, já cítím že to tam patří, alespoň tak to cítím já. Svoje myšlenky a pocity může člověk ventilovat mnoha způsoby, emo / hardcore / crust / grind / fast … ale pokud tohle všechno bude postrádat srdce, myšlenku, respekt k okolí a založí se to třeba jen na prodávání desek, triček … vznikne z toho trendová záležitost bez ničeho. Ale zpět k tomu o čem píše, o sólové desce Austina přemýšlím, pokud vše nějak dopadne, je to jedna z mojich vydavatelských představ. Vyšla by nejspíš jako vinyl a ve spolupráci s Lukášem / Michalem, z Pohoda Records. Pohoda Records je label, kterého si velice vážím a jsem moc rád, že jsme společně vydali již nějaké tituly. Jsou to lidé, kteří věci dělají podobně jako já a opravdu si moc vážím toho, co dělají! Ale abych se držel tématu, myslím, že deska Austina, má stylově k sobě stejně blízko jako třeba Whos My Saviour s Franklin Lakes. Hudebně je to rozdílné, ale osobně mám obě kapely jak hudebně, tak jako lidi a to je pro mne podstatné. Nemám problém, vydat emo nebo grind … důležité je aby se mi to líbilo, a kapelu jsem poznal jaká je a pak je to na nejlepší cestě k nějakému titulu.


2. Na czechcore nedávno byla drsná diskuse na téma hardcore v televizi. Osobně mě potěšilo, když jsem mohl shlédnout v nočním programu profil Suffer, Bouncing Souls nebo živáč Sunshine, na druhou stranu znám několik kapel, které se skrz tuhle cestu bohužel zkazily, jak hudebně, tak lidsky. Jaký je tvůj názor na tenhle druh prezentace?

Takže začnu odjinud, czechcore je výborný server, dělaný s dobrým úmyslem informovat. Tuším to obrovské množství práce, co s tím mají Ti co to dělají. Respekt k jejich práci. Je to super, každej může tenhle informační server využívat a taky i reagovat. Přijde mi ale dost hloupé, když takhle fajn věc využívají, podle některých reakcí, ne příliš inteligentní respondenti ke svojim reakcím a pak se třeba zapomenou podepsat. Osobně si myslím, že je dobře, že lidé mají své názory a všechno je i o konfrontaci, ale napsat odsuzují názor, jako anonym umí každý trouba a když mám názor tak se podepíšu a stojím si zatím. No, na druhou stranu je jednodužší se schovat za monitor svého PC a s okolním „hc světem“ komunikovat ukrytý pod nějakým „nickem“, ve svém cyberpunkovém světě … tak tolik asi k některým diskuzím na czechcore.cz, naopak jindy se rozvine celkem zajímavá diskuze … ale k Tvé otázce. Osobně se na televizi skoro nekoukám, když ano, tak by mně tam nenapadlo hledat informace o něčem jako je hc … sám jsem zkusil jednou jít do pořadu „O“ , jen to potvrdilo moje představy o tomto pořadu. Nelituji toho, že jsem tam šel, byla to zkušenost. Na druhou stranu musím říct, že člověk má malou možnost v nějakém krátkém šotu presentovat své názory … takže buď se mu to povede nebo ze sebe udělá blbce. Televize je dost neosobní médium, a celkem těžko od ní čekat, že bude dělat nějaký pořad ze kterého dýchne osobitost, kterou v sobě hardcore/punk má. Hardcore je podle mne o kamarádství, hledání jiných cest k životu, o vlastní snaze na sobě pracovat a z životní cesty, která je nám od malička vnucovaná, uhnout a žít … je i o zinech, koncertech, deskách … nic z toho nejde do televize nacpat do krátkého šotu, aby z toho nebyla jen chladná informace, po které bude následovat jiná, třeba zcela odlišná informace. Ikdyž čas utíká a v současnosti se asi mladí dost k tomuhle krámu upínají, nevím … je fajn, když se třeba i z tohoto média dozví něco o nějaké kapele, která ho nakopne a začne hledat sám … takže pokud bych to vzal takhle, je to podobné jako třeba internet … osobně si ale myslím, že hc do televize nepatří a není vůbec potřeba aby tam byl, protože je to naprosto zbytečné. Zároveň nesoudím žádnou skupinu, která se tam rozhodla jít a třeba jen sama v sobě se rozhodla, že bude prezentovat nějaký názor. Myslím, že učinější nástroj prezentace jsou koncerty, letáčky, www stránky … je tam vidět zpětná vazba, televize je chladný nástroj a prodejná děvka.


3. Kromě cédéček vycházejí některé tituly na SR na vinylech, takže je vidět, že (stejně jako já) máš tohle klasické médium asi rád. Myslíš, že teď, když každý chce mít CD s bonusem, aby si ho mohl pouštět v počítači, má vinyl šanci na existenci v nějakém důstojném měřítku? Osobně věřím, že na poli grindu, thrashe, fastcoru atd. určitě, ale co ostatní styly? Třeba punkový vinyl od české kapely se už skoro nevidí…

Vinyl je vinyl a nemůže se rovnat ani s bonusovým CD. Ten kdo desky kupuje, se mnou bude jistě souhlasit. „Vinyl je rock´n´roll médium“, tohle jsem myslím četl jednou na stránce, asi Silver Rocket a naprosto souhlasím, je to úžasnej kus asfaltu. Ikdyž zase na druhou stranu poslední dobou se dává přednost CD diskům. No je na každém co si zvolí, kdyby bylo po mém, nejraději bych dělal vše na vinylech, ale je to dost cenově náročné, navíc u některých titulů, je lepší když to vyjde na kompaktu. Samozřejmě plány do budoucna mám a na vinyl samozřejmě nezapomínám. Samuel 016 titul by měl být picture singl, jedné u nás celkem známé skupiny, jmenovat ale zatím ještě nebudu. K další části otázky bych si zase dovolil nesouhlasit vyšlo a vychází spousta super českých skupin na vinylech, například LP kompilace V/A „DYING ALIVE / LIVING DEAD“, Výbor Veřejného Blaha „Vraha hledej v sobě“, ze singlů Rabies/Den Za Dnem, Nesoučást Stroje/Lycantrophy, Space To Being split EP, Mass Genocide Process split EP, v/a Sekec Mazec … podle mne fajn desek vychází celkem dost, stačí se jen koukat kolem sebe.


4. Nezdá se ti občas, že na české hc scéně nějak chybí některé specifické styly? Třeba o kvalitní emo nebo extrémní kapely není nouze, ale např. oldschool hc tady nemá skoro žádné zástupce.

Nemyslím si, že by zde nějak výrazně chyběl nějaký styl v hardcore … když jsi se ptal třeba zrovna na oldschool, tak ho podle mne výborně hrají X-Wing a trash oldschool Space To Being, Cobra 11, tyhle party jsou super. Taky myslím, že budeme všichni překvapeni novými kapelami, které vznikají v Praze … Osobně velkým překvapením a nadějnými skupinami (teď trochu z jiné strany) jsou podle mne Tostaki, kteří hrají super melodické emo a Vas Suzane, kteří hrají emo chaos v takovém tom Ebullition stylu a The Mood, který se debutní materiál velice povedl a nové skladby jsou ještě lepší. Dále to popisovat asi nemá moc cenu, skupin je spousta a o tenhle rozhovor není o tom abych to nějak rozebíral.


5. Další otázka bude směřovat k Palubě, se kterou toho má tvůj label co dočinění. Obecně platí, že kluby zaměřené na víceméně okrajovou hudbu musí často dost bojovat o přežití a Paluba funguje už docela dlouho. Má hardcore v Písku a okolí tak velkou základnu?

Paluba je malý prostor, který má v sobě takového „punkového“ ducha. Malá hospoda, se sálem bez podia, fajn obsluha, super majitelé. Akce zde dělám s kamarádem Korkem a vlastně se spoustou jiných. Jmenovat je by byl dlouhý seznam, všem těm kdo pomáhají patří velký díky a taky všem kteří na koncerty chodí, atmosféru koncertu tvoří jednak kapela, ale i publikum. Koncerty jsou úžasnou záležitostí a mám je rád pro jejich osobitost. Snažíme se dělat žánrově rozmanité koncerty a držet vstupné co nejníže, snad se nám to daří. Od zvučení, vaření, zajištění noclehu, vše děláme společně. Minulý rok jsme udělali benefiční VHS kompilaci z koncertů námi pořádaných. Jsou to záznamy z kamery, které jsou sehrané. Náklady na kazetu byli 100,- Kč, prodáváme jí za 150,- Kč a 50,- Kč jde jako benefit na organizaci OHZ.CZ. Plánujeme udělat nějakou benefiční věc i pro Svobodu zvířat, to i já sám jako Samuel Records. Každá tahle organizace potřebuje pomoc, poukazují na týrání zvířat a nad tím by se měl každý zamyslet. Jiné cesty života tu jsou, tak proč je nevyužít. Jak jsem psal koncerty tu děláme nějakou dobu, myslím dva roky, Paluba funguje myslím tak 10 let, ale to je takový hrubý odhad, nejsem z Písku. Samozřejmě jako každý jiný podnik má své problémy, ale zatím je. Téměř každý koncert řešíme problémy s hlukem a podobné věci, ale to rozebírat nechci, bylo by to na dýl. V Písku je několik kapel, spíš tvrdšího ražení, vychází zde zin Choroba mysli … je to asi jako v každém jiném městě. Moc si vážím, že vše tak nějak funguje a že komunikujeme, jsme kamarádi, respektujeme jeden druhého, to je podle mě dost podstatné.


6. Nemůžu se nezeptat na Lahar – slyšel jsem, že už máte nahráno asi 20 písní, a taky že jste navázali spolupráci se 625 Thrash. Nějak se mi tyhle dvě informace v hlavě spojují. Hádám správně? ?

No tušil jsem, že se na tohle taky zeptáš. V LAHAR křičím, baví mně to. Jsme čtyři kamarádi. Víc bych k tomuhle tématu nepsal, protože jsem 1 kapely a nemám co mluvit za kapelu, jsme celek. Nějaké demo máme, plány taky jsou, řekl bych vše ukáže čas. K 625 Trash, jistá nabídka kterou jsme dostali JE, ale zatím je vše ve stádiu příprav. Osobně se mi nelibí, že jak se to „prosáklo“ ven, celkem často pod námi vidím … on 625, soon 625 … mám k 625 obrovský respekt, ale z toho že se to k nám píše mám špatný pocit (když jsme tam ještě ani nevyšli). Jsme čtyři kamarádi, jmenujeme se LAHAR a není podstatné kde vyjdeme. HOWGH


7. A ještě poslední otázka …existují nějaké kapely, které bys na svém labelu fakt chtěl vydat, ale zatím se to nepovedlo?

Nemám nějaké velké cíle a přesné kapely které bych chtěl vydat. Osobně bych chtěl aby Samuel fungoval stále jak funguje a na stejných principech D.I.Y. etiky, tak jako funguje nyní. Pokud by to tak být nemělo a necítil jsem z věcí co dělám radost, přestanu label dělat. Label nedělám jako práci, dělám to ve svém volném čase a tak jak chci, velice důležité je podle mne to, že si všechno dělám sám nebo ve spojení s jednotlivými skupinami co jsem vydal. Hardocore beru jako životní cestu, jsem tím vším hodně ovlivněn a pokud na někoho ten „duch, myšlenka“ hardcore dýchne, když se s něčím co jsem vydal dýchne, je to prima. Nesnažím se dělat abych nějak zvýraznil svoje EGO, na to kašlu, Samuel je mou snahou jako pomoct a být součásti něčeho označovaného jako „hardcore“. Plány? Jsou. Mím velkým cílem je stále dělat věci jak dělám, díky tomu jsem doposud poznal spoustu úžasných lidí a doufám, že se mi to bude dařit i dál …


Díky za oslovení, díky za prostor, Vážím si Tvojí práce …
Honza Samuel
http://samuelrecords.net
honza_samuel@email.cz