SAMUEL´S WORLD
"It´s harder to be a punk at 30 than it is to be 15", je slogan z posledního Maximum Rocknrollu a já jím začnu svůj sloupek. Dlouho jsem přemýšlel, o čem bude a rozhodl jsem se, že budu psát o sobě. Vlastně o sobě tak úplně ne, spíše o tom, co pro mně znamenají slova "hardcore, punk, scéna …". Upoutal mně i tím, že ta třicítka mi není tak zdaleka cizí … Když jsem se zamyslel, jestli je lehčí být "punk" ve 30 nebo v 15 nácti, tak si myslím, že to je tak půl na půl. Když člověk chodí do školy, působí na něj spousta tlaků - rodina, škola, lidi stejného věku kolem něj. Každý z nich se ho snaží zformovat a je celkem těžké si v nácti letém věku, zachovat svojí hlavu a zároveň je ale stejně těžké být sám sebou ve 30ceti! Ale jednu spojitost to má, pokud pro Tebe v 15nácti nebude "hardcore", jen dočasným modním trendem a začne Tě provázet životem, tak pokud budeš chtít narazíš krom spousty super muziky, lidí, i na hodně zajimavých životních názorů, myšlenek, cest, jak žít jinak … všechny Ty věci Tě mohou ovlivnit a pak když se třeba ve 30ti přestaneš označovat za někoho, kdo patří k "hardcore", myslím si že budeš jiným člověkem nebo bys mohl být lepším, než někdo stejně starý, který proplácal své mládí po hospodách a diskotékách. Může to tak být a taky nemusí, svůj život má každý v ruce sám, ale je tu ta možnost. Je podle mně fajn, když se budeš snažit v -nácti letech být "drug free", než že budeš "chlastat" s kámošema. Všechno může vyprchat, ale třeba díky tomu nespadneš někam, kam jsi vlastně ani sám nechtěl, protože z lecjaké "klukoviny" se může stát závislost, která Ti může posrat celý život. Nepíšu to, abych někomu něco diktoval, spíš se tak nechávám unášet myšlenka.

Neprohlašuju se za člověka, který ví co je a co není hardcore, ať chci nebo ne, tak mně ovlivnil a ovlivňuje pořád. Stále mám k tomu slovu úctu, jako když jsem se ním poznal. Hadcore, je podle mne pohled na svět, je to možnost jak se setkávat s lidmi podobného ražení, jak nacházet lidi co dělají ziny, web stránky, muziku, koncerty … jsou třeba sami a díky muzice se dostanou k lidem stejných myšlenek. Myslím si, že je jednou, jestli žiješ v čechách, německu a nebo třeba americe, pokud bereš věci upřímně, můžeš díky tomuhle všemu nacházet podobné lidi. Hardcore je podle mě myšlenka, nejde ji vlastnit, beru to jako odrazový můstek, pro další poznání. Tak to beru já a díky tomu všemu jsem poznal a stále poznávám spoustu úžasných lidí, kteří se něco snaží tvořit, nepodléhají lenosti … snaží se něco dělat. Je mi třicet a stále se snažím mít oči otevřené, myslet svou hlavou a to je stejně těžké jako mít otevřené oči v patnácti nebo jiném věku. Ve třiceti je to ale snažší o to, že si vlastně můžeš stavět svůj svět, můžeš si dělat co chceš a je jen a jen na Tobě, jak se svým životem naložíš. Nikdo už Ti nic moc nepřikazuje (tedy když pomyneš práci, ale i tady se dají najít alternativy), to se o 15cti říct nedá. Tak i tak můžeš hledat, a myslím si, že ten kdo měl oči zavřené jako mladý v -nácti letech, tak je bude mít zavřené jako mladý ve -ceti letech. Ale taky to tak být nemusí …

V roce 1999 jsem vydal své první MCD a nikdy nezapomenu na ten pocit co jsem měl, mohl jsem pomoct něčemu co jsem měl rád, poznat lidi o kterých jsem si myslel, že jsou fajn a díky tomu hudebnímu nosiči to přenášet k dalším lidem. Pomoct šířit hudbu, která mně učarovala. Zrovna tak nikdy nezapomenu na svůj první koncert … Čas utíká a teď už mám o nějaký ten titul navíc, ale stále se cítím jako tehdy, když jsem mohl vydat svůj první titul. Vydávám, většinou melodické styly, s lidmi z kapel mně spojuje víc než cokoliv jiného kamarádství. Rozhodně nepovažuji ten a ten styl, za "hardcore", ten je myšlenkou a lidé jsou různí. Pokud budeš produkovat melodickou hudbu upřímně a budeš aktivní, je to podle mne na stejné úrovni jako když produkuješ hudbu tvrdou. Osobně mám respekt ke každému, kdo má kapelu, zin, label, distro, koncerty a snaží se to dělat sám nebo s podobnými lidmi - srdcem. On vlastně ukáže čas … Možná, že každý kdo se v hardcore pohybuje, může od ze svého okolí slyšet, "proč se uzavírat jiným stylům?" … osobně jsem nikdy necítil nějak uzavírání, spíš otevření se … když přeskočím názory, atd a zůstanu jen u hudby, tak zde můžu najít od country, přes metal, až po pop … všemu se říká nějak, každý ten styl má nějaké označení, ale mělo být jedno jakou muziku produkuješ … nemělo by být ale jedno, jaký jsi člověk. Každý nemá blízko k tomu dělat hudbu, můžeš ale svoje aktivity směřovat jinam … je to i tom, že se tím vším můžeš bavit, poznávat nové věci a přitom dělat něco, co může něco přinést něco i druhým lidem. Když se tak nad tím zamýšlím, tak všechno čemu se říká "scéna", si děláme sami a záleží jen a jen na nás jaká bude. Neříkám, že chci něco měnit, chci opět zdůraznit jednu věc … hardcore jsou pro mně myšlenky … hardcore pro mně není street oblečení za spousty tisíc, které je teď dost často prezentované. Street wear oblečení je podle mně pár triček, mikin … atd. … který si můžeš udělat, koupit na koncertech a nebo nejlíp v každém sekáči za pár korun. Je škoda, že tolik firem se snaží upoutat i v tomto směru, svým IN oblečením … ale i zde platí, ty otevřené oči. Je podle mě jen málo firem na hadry, které jsou nezávislé … znám vlastně nějakou? Vlastně tomuhle se nechci ani moc věnovat, protože mi to ani moc nezajímá.

Podobně je to i s politikou, je pro mně jedno velký svinstvo. Většina lidi co tam a je, alespoň to co vidím tady v čechách, se snaží nasypat co nejvíce do svého koryta. Jak žijí s lidmi je přes jejich problémy podle mě moc nezajímá a za úsměvem na volebním billboardu se ukrývá arogance. Ovlivnit se to dá všechno jen málo, ale jde si zachovat svojí hlavu a nebýt ovcí, kterou bude jen krmená krmivem od politiků …

Doufám jen, že mi stále zůstanou ty otevřené oči a díky nějaké ze svých činností, které se snažím vyvíjet, budu poznávat spoustu úžasných lidí, stejně jako jsem měl tu čest poznat doteď. Je mnoho lidí, kteří mně nějak ovlivnili, člověk se stále učí a i já poznávám nové věci. Myslím si, že všechny věci z hardcore, se projevují i mém osobním životě … snad i díky tomu zůstanu stále "forever young".

honza_samuel@email.cz